Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
xiulo
xiules
xiula
xiulem
xiuleu
xiulen
Imperfet
xiulava
xiulaves
xiulava
xiulÓvem
xiulÓveu
xiulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
xiulÝ
xiulares
xiulÓ
xiulÓrem
xiulÓreu
xiularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
xiular
xiular
xiular
xiular
xiular
xiular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
xiularÚ
xiularÓs
xiularÓ
xiularem
xiulareu
xiularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
Condicional
xiularia
xiularies
xiularia
xiularÝem
xiularÝeu
xiularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
xiuli
xiulis
xiuli
xiulem
xiuleu
xiulin
Imperfet
xiulÚs
xiulessis
xiulÚs
xiulÚssim
xiulÚssiu
xiulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat
xiulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
xiula

xiuli
xiulem
xiuleu
xiulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
xiulant
Participi
xiulat
xiulada
xiulats
xiulades