Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vorello
vorelles
vorella
vorellem
vorelleu
vorellen
Imperfet
vorellava
vorellaves
vorellava
vorellÓvem
vorellÓveu
vorellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
vorellÝ
vorellares
vorellÓ
vorellÓrem
vorellÓreu
vorellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
vorellar
vorellar
vorellar
vorellar
vorellar
vorellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
vorellarÚ
vorellarÓs
vorellarÓ
vorellarem
vorellareu
vorellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
Condicional
vorellaria
vorellaries
vorellaria
vorellarÝem
vorellarÝeu
vorellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vorelli
vorellis
vorelli
vorellem
vorelleu
vorellin
Imperfet
vorellÚs
vorellessis
vorellÚs
vorellÚssim
vorellÚssiu
vorellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat
vorellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
vorella

vorelli
vorellem
vorelleu
vorellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
vorellant
Participi
vorellat
vorellada
vorellats
vorellades