Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vencillo
vencilles
vencilla
vencillem
vencilleu
vencillen
Imperfet
vencillava
vencillaves
vencillava
vencillÓvem
vencillÓveu
vencillaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
vencillÝ
vencillares
vencillÓ
vencillÓrem
vencillÓreu
vencillaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
vencillar
vencillar
vencillar
vencillar
vencillar
vencillar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
vencillarÚ
vencillarÓs
vencillarÓ
vencillarem
vencillareu
vencillaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
Condicional
vencillaria
vencillaries
vencillaria
vencillarÝem
vencillarÝeu
vencillarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vencilli
vencillis
vencilli
vencillem
vencilleu
vencillin
Imperfet
vencillÚs
vencillessis
vencillÚs
vencillÚssim
vencillÚssiu
vencillessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat
vencillat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
vencilla

vencilli
vencillem
vencilleu
vencillin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
vencillant
Participi
vencillat
vencillada
vencillats
vencillades