Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vedello
vedelles
vedella
vedellem
vedelleu
vedellen
Imperfet
vedellava
vedellaves
vedellava
vedellÓvem
vedellÓveu
vedellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
vedellÝ
vedellares
vedellÓ
vedellÓrem
vedellÓreu
vedellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
vedellar
vedellar
vedellar
vedellar
vedellar
vedellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
vedellarÚ
vedellarÓs
vedellarÓ
vedellarem
vedellareu
vedellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
Condicional
vedellaria
vedellaries
vedellaria
vedellarÝem
vedellarÝeu
vedellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vedelli
vedellis
vedelli
vedellem
vedelleu
vedellin
Imperfet
vedellÚs
vedellessis
vedellÚs
vedellÚssim
vedellÚssiu
vedellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat
vedellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
vedella

vedelli
vedellem
vedelleu
vedellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
vedellant
Participi
vedellat
vedellada
vedellats
vedellades