Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vacilˇlo
vacilˇles
vacilˇla
vacilˇlem
vacilˇleu
vacilˇlen
Imperfet
vacilˇlava
vacilˇlaves
vacilˇlava
vacilˇlŕvem
vacilˇlŕveu
vacilˇlaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
vacilˇlí
vacilˇlares
vacilˇlŕ
vacilˇlŕrem
vacilˇlŕreu
vacilˇlaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
vacilˇlar
vacilˇlar
vacilˇlar
vacilˇlar
vacilˇlar
vacilˇlar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
vacilˇlaré
vacilˇlarŕs
vacilˇlarŕ
vacilˇlarem
vacilˇlareu
vacilˇlaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
Condicional
vacilˇlaria
vacilˇlaries
vacilˇlaria
vacilˇlaríem
vacilˇlaríeu
vacilˇlarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
vacilˇli
vacilˇlis
vacilˇli
vacilˇlem
vacilˇleu
vacilˇlin
Imperfet
vacilˇlés
vacilˇlessis
vacilˇlés
vacilˇléssim
vacilˇléssiu
vacilˇlessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat
vacilˇlat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
vacilˇla

vacilˇli
vacilˇlem
vacilˇleu
vacilˇlin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
vacilˇlant
Participi
vacilˇlat
vacilˇlada
vacilˇlats
vacilˇlades