Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
utilitzo
utilitzes
utilitza
utilitzem
utilitzeu
utilitzen
Imperfet
utilitzava
utilitzaves
utilitzava
utilitzŕvem
utilitzŕveu
utilitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
utilitzí
utilitzares
utilitzŕ
utilitzŕrem
utilitzŕreu
utilitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
utilitzar
utilitzar
utilitzar
utilitzar
utilitzar
utilitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
utilitzaré
utilitzarŕs
utilitzarŕ
utilitzarem
utilitzareu
utilitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
Condicional
utilitzaria
utilitzaries
utilitzaria
utilitzaríem
utilitzaríeu
utilitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
utilitzi
utilitzis
utilitzi
utilitzem
utilitzeu
utilitzin
Imperfet
utilitzés
utilitzessis
utilitzés
utilitzéssim
utilitzéssiu
utilitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat
utilitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
utilitza

utilitzi
utilitzem
utilitzeu
utilitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
utilitzant
Participi
utilitzat
utilitzada
utilitzats
utilitzades