Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
uperitzo
uperitzes
uperitza
uperitzem
uperitzeu
uperitzen
Imperfet
uperitzava
uperitzaves
uperitzava
uperitzÓvem
uperitzÓveu
uperitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
uperitzÝ
uperitzares
uperitzÓ
uperitzÓrem
uperitzÓreu
uperitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
uperitzar
uperitzar
uperitzar
uperitzar
uperitzar
uperitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
uperitzarÚ
uperitzarÓs
uperitzarÓ
uperitzarem
uperitzareu
uperitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
Condicional
uperitzaria
uperitzaries
uperitzaria
uperitzarÝem
uperitzarÝeu
uperitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
uperitzi
uperitzis
uperitzi
uperitzem
uperitzeu
uperitzin
Imperfet
uperitzÚs
uperitzessis
uperitzÚs
uperitzÚssim
uperitzÚssiu
uperitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat
uperitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
uperitza

uperitzi
uperitzem
uperitzeu
uperitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
uperitzant
Participi
uperitzat
uperitzada
uperitzats
uperitzades