Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
unto
untes
unta
untem
unteu
unten
Imperfet
untava
untaves
untava
untÓvem
untÓveu
untaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
untat
untat
untat
untat
untat
untat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
untat
untat
untat
untat
untat
untat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
untÝ
untares
untÓ
untÓrem
untÓreu
untaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
untat
untat
untat
untat
untat
untat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
untar
untar
untar
untar
untar
untar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
untat
untat
untat
untat
untat
untat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
untarÚ
untarÓs
untarÓ
untarem
untareu
untaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
untat
untat
untat
untat
untat
untat
Condicional
untaria
untaries
untaria
untarÝem
untarÝeu
untarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
untat
untat
untat
untat
untat
untat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
unti
untis
unti
untem
unteu
untin
Imperfet
untÚs
untessis
untÚs
untÚssim
untÚssiu
untessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
untat
untat
untat
untat
untat
untat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
untat
untat
untat
untat
untat
untat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
unta

unti
untem
unteu
untin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
untant
Participi
untat
untada
untats
untades