Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ullo
ulles
ulla
ullem
ulleu
ullen
Imperfet
ullava
ullaves
ullava
ullÓvem
ullÓveu
ullaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ullÝ
ullares
ullÓ
ullÓrem
ullÓreu
ullaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ullar
ullar
ullar
ullar
ullar
ullar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ullarÚ
ullarÓs
ullarÓ
ullarem
ullareu
ullaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
Condicional
ullaria
ullaries
ullaria
ullarÝem
ullarÝeu
ullarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ulli
ullis
ulli
ullem
ulleu
ullin
Imperfet
ullÚs
ullessis
ullÚs
ullÚssim
ullÚssiu
ullessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat
ullat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ulla

ulli
ullem
ulleu
ullin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ullant
Participi
ullat
ullada
ullats
ullades