Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tributo
tributes
tributa
tributem
tributeu
tributen
Imperfet
tributava
tributaves
tributava
tributÓvem
tributÓveu
tributaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
tributÝ
tributares
tributÓ
tributÓrem
tributÓreu
tributaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
tributar
tributar
tributar
tributar
tributar
tributar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
tributarÚ
tributarÓs
tributarÓ
tributarem
tributareu
tributaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
Condicional
tributaria
tributaries
tributaria
tributarÝem
tributarÝeu
tributarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tributi
tributis
tributi
tributem
tributeu
tributin
Imperfet
tributÚs
tributessis
tributÚs
tributÚssim
tributÚssiu
tributessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat
tributat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
tributa

tributi
tributem
tributeu
tributin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
tributant
Participi
tributat
tributada
tributats
tributades