Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tribulo
tribules
tribula
tribulem
tribuleu
tribulen
Imperfet
tribulava
tribulaves
tribulava
tribulÓvem
tribulÓveu
tribulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
tribulÝ
tribulares
tribulÓ
tribulÓrem
tribulÓreu
tribularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
tribular
tribular
tribular
tribular
tribular
tribular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
tribularÚ
tribularÓs
tribularÓ
tribularem
tribulareu
tribularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
Condicional
tribularia
tribularies
tribularia
tribularÝem
tribularÝeu
tribularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tribuli
tribulis
tribuli
tribulem
tribuleu
tribulin
Imperfet
tribulÚs
tribulessis
tribulÚs
tribulÚssim
tribulÚssiu
tribulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat
tribulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
tribula

tribuli
tribulem
tribuleu
tribulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
tribulant
Participi
tribulat
tribulada
tribulats
tribulades