Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
traeixo
traeixes
traeix
tra´m
tra´u
traeixen
Imperfet
tra´a
tra´es
tra´a
traÝem
traÝeu
tra´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
traÝ
tra´res
traÝ
traÝrem
traÝreu
tra´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
trair
trair
trair
trair
trair
trair
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
trairÚ
trairÓs
trairÓ
trairem
traireu
trairan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
Condicional
trairia
trairies
trairia
trairÝem
trairÝeu
trairien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
traeixi
traeixis
traeixi
tra´m
tra´u
traeixin
Imperfet
traÝs
tra´ssis
traÝs
traÝssim
traÝssiu
tra´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t
tra´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
traeix

traeixi
tra´m
tra´u
traeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
traint
Participi
tra´t
tra´da
tra´ts
tra´des