Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
teulo
teules
teula
teulem
teuleu
teulen
Imperfet
teulava
teulaves
teulava
teulÓvem
teulÓveu
teulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
teulÝ
teulares
teulÓ
teulÓrem
teulÓreu
teularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
teular
teular
teular
teular
teular
teular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
teularÚ
teularÓs
teularÓ
teularem
teulareu
teularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
Condicional
teularia
teularies
teularia
teularÝem
teularÝeu
teularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
teuli
teulis
teuli
teulem
teuleu
teulin
Imperfet
teulÚs
teulessis
teulÚs
teulÚssim
teulÚssiu
teulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat
teulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
teula

teuli
teulem
teuleu
teulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
teulant
Participi
teulat
teulada
teulats
teulades