Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
terrenyo
terrenyes
terrenya
terrenyem
terrenyeu
terrenyen
Imperfet
terrenyava
terrenyaves
terrenyava
terrenyŕvem
terrenyŕveu
terrenyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
terrenyí
terrenyares
terrenyŕ
terrenyŕrem
terrenyŕreu
terrenyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
terrenyar
terrenyar
terrenyar
terrenyar
terrenyar
terrenyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
terrenyaré
terrenyarŕs
terrenyarŕ
terrenyarem
terrenyareu
terrenyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
Condicional
terrenyaria
terrenyaries
terrenyaria
terrenyaríem
terrenyaríeu
terrenyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
terrenyi
terrenyis
terrenyi
terrenyem
terrenyeu
terrenyin
Imperfet
terrenyés
terrenyessis
terrenyés
terrenyéssim
terrenyéssiu
terrenyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat
terrenyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
terrenya

terrenyi
terrenyem
terrenyeu
terrenyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
terrenyant
Participi
terrenyat
terrenyada
terrenyats
terrenyades