Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
teoritzo
teoritzes
teoritza
teoritzem
teoritzeu
teoritzen
Imperfet
teoritzava
teoritzaves
teoritzava
teoritzŕvem
teoritzŕveu
teoritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
teoritzí
teoritzares
teoritzŕ
teoritzŕrem
teoritzŕreu
teoritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
teoritzar
teoritzar
teoritzar
teoritzar
teoritzar
teoritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
teoritzaré
teoritzarŕs
teoritzarŕ
teoritzarem
teoritzareu
teoritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
Condicional
teoritzaria
teoritzaries
teoritzaria
teoritzaríem
teoritzaríeu
teoritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
teoritzi
teoritzis
teoritzi
teoritzem
teoritzeu
teoritzin
Imperfet
teoritzés
teoritzessis
teoritzés
teoritzéssim
teoritzéssiu
teoritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat
teoritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
teoritza

teoritzi
teoritzem
teoritzeu
teoritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
teoritzant
Participi
teoritzat
teoritzada
teoritzats
teoritzades