Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tenallo
tenalles
tenalla
tenallem
tenalleu
tenallen
Imperfet
tenallava
tenallaves
tenallava
tenallÓvem
tenallÓveu
tenallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
tenallÝ
tenallares
tenallÓ
tenallÓrem
tenallÓreu
tenallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
tenallar
tenallar
tenallar
tenallar
tenallar
tenallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
tenallarÚ
tenallarÓs
tenallarÓ
tenallarem
tenallareu
tenallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
Condicional
tenallaria
tenallaries
tenallaria
tenallarÝem
tenallarÝeu
tenallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tenalli
tenallis
tenalli
tenallem
tenalleu
tenallin
Imperfet
tenallÚs
tenallessis
tenallÚs
tenallÚssim
tenallÚssiu
tenallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat
tenallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
tenalla

tenalli
tenallem
tenalleu
tenallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
tenallant
Participi
tenallat
tenallada
tenallats
tenallades