Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
telo
teles
tela
telem
teleu
telen
Imperfet
telava
telaves
telava
telÓvem
telÓveu
telaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
telat
telat
telat
telat
telat
telat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
telat
telat
telat
telat
telat
telat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
telÝ
telares
telÓ
telÓrem
telÓreu
telaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
telat
telat
telat
telat
telat
telat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
telar
telar
telar
telar
telar
telar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
telat
telat
telat
telat
telat
telat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
telarÚ
telarÓs
telarÓ
telarem
telareu
telaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
telat
telat
telat
telat
telat
telat
Condicional
telaria
telaries
telaria
telarÝem
telarÝeu
telarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
telat
telat
telat
telat
telat
telat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
teli
telis
teli
telem
teleu
telin
Imperfet
telÚs
telessis
telÚs
telÚssim
telÚssiu
telessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
telat
telat
telat
telat
telat
telat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
telat
telat
telat
telat
telat
telat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
tela

teli
telem
teleu
telin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
telant
Participi
telat
telada
telats
telades