Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tavello
tavelles
tavella
tavellem
tavelleu
tavellen
Imperfet
tavellava
tavellaves
tavellava
tavellÓvem
tavellÓveu
tavellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
tavellÝ
tavellares
tavellÓ
tavellÓrem
tavellÓreu
tavellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
tavellar
tavellar
tavellar
tavellar
tavellar
tavellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
tavellarÚ
tavellarÓs
tavellarÓ
tavellarem
tavellareu
tavellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
Condicional
tavellaria
tavellaries
tavellaria
tavellarÝem
tavellarÝeu
tavellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tavelli
tavellis
tavelli
tavellem
tavelleu
tavellin
Imperfet
tavellÚs
tavellessis
tavellÚs
tavellÚssim
tavellÚssiu
tavellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat
tavellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
tavella

tavelli
tavellem
tavelleu
tavellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
tavellant
Participi
tavellat
tavellada
tavellats
tavellades