Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
taulo
taules
taula
taulem
tauleu
taulen
Imperfet
taulava
taulaves
taulava
taulÓvem
taulÓveu
taulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
taulÝ
taulares
taulÓ
taulÓrem
taulÓreu
taularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
taular
taular
taular
taular
taular
taular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
taularÚ
taularÓs
taularÓ
taularem
taulareu
taularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
Condicional
taularia
taularies
taularia
taularÝem
taularÝeu
taularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tauli
taulis
tauli
taulem
tauleu
taulin
Imperfet
taulÚs
taulessis
taulÚs
taulÚssim
taulÚssiu
taulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat
taulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
taula

tauli
taulem
tauleu
taulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
taulant
Participi
taulat
taulada
taulats
taulades