Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tasto
tastes
tasta
tastem
tasteu
tasten
Imperfet
tastava
tastaves
tastava
tastÓvem
tastÓveu
tastaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
tastÝ
tastares
tastÓ
tastÓrem
tastÓreu
tastaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
tastar
tastar
tastar
tastar
tastar
tastar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
tastarÚ
tastarÓs
tastarÓ
tastarem
tastareu
tastaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
Condicional
tastaria
tastaries
tastaria
tastarÝem
tastarÝeu
tastarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tasti
tastis
tasti
tastem
tasteu
tastin
Imperfet
tastÚs
tastessis
tastÚs
tastÚssim
tastÚssiu
tastessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat
tastat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
tasta

tasti
tastem
tasteu
tastin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
tastant
Participi
tastat
tastada
tastats
tastades