Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tanyo
tanyes
tanya
tanyem
tanyeu
tanyen
Imperfet
tanyava
tanyaves
tanyava
tanyŕvem
tanyŕveu
tanyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
tanyí
tanyares
tanyŕ
tanyŕrem
tanyŕreu
tanyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
tanyar
tanyar
tanyar
tanyar
tanyar
tanyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
tanyaré
tanyarŕs
tanyarŕ
tanyarem
tanyareu
tanyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
Condicional
tanyaria
tanyaries
tanyaria
tanyaríem
tanyaríeu
tanyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tanyi
tanyis
tanyi
tanyem
tanyeu
tanyin
Imperfet
tanyés
tanyessis
tanyés
tanyéssim
tanyéssiu
tanyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat
tanyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
tanya

tanyi
tanyem
tanyeu
tanyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
tanyant
Participi
tanyat
tanyada
tanyats
tanyades