Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
talo
tales
tala
talem
taleu
talen
Imperfet
talava
talaves
talava
talÓvem
talÓveu
talaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
talat
talat
talat
talat
talat
talat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
talat
talat
talat
talat
talat
talat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
talÝ
talares
talÓ
talÓrem
talÓreu
talaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
talat
talat
talat
talat
talat
talat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
talar
talar
talar
talar
talar
talar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
talat
talat
talat
talat
talat
talat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
talarÚ
talarÓs
talarÓ
talarem
talareu
talaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
talat
talat
talat
talat
talat
talat
Condicional
talaria
talaries
talaria
talarÝem
talarÝeu
talarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
talat
talat
talat
talat
talat
talat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tali
talis
tali
talem
taleu
talin
Imperfet
talÚs
talessis
talÚs
talÚssim
talÚssiu
talessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
talat
talat
talat
talat
talat
talat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
talat
talat
talat
talat
talat
talat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
tala

tali
talem
taleu
talin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
talant
Participi
talat
talada
talats
talades