Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tabulo
tabules
tabula
tabulem
tabuleu
tabulen
Imperfet
tabulava
tabulaves
tabulava
tabulÓvem
tabulÓveu
tabulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
tabulÝ
tabulares
tabulÓ
tabulÓrem
tabulÓreu
tabularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
tabular
tabular
tabular
tabular
tabular
tabular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
tabularÚ
tabularÓs
tabularÓ
tabularem
tabulareu
tabularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
Condicional
tabularia
tabularies
tabularia
tabularÝem
tabularÝeu
tabularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
tabuli
tabulis
tabuli
tabulem
tabuleu
tabulin
Imperfet
tabulÚs
tabulessis
tabulÚs
tabulÚssim
tabulÚssiu
tabulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat
tabulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
tabula

tabuli
tabulem
tabuleu
tabulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
tabulant
Participi
tabulat
tabulada
tabulats
tabulades