Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sustento
sustentes
sustenta
sustentem
sustenteu
sustenten
Imperfet
sustentava
sustentaves
sustentava
sustentÓvem
sustentÓveu
sustentaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
sustentÝ
sustentares
sustentÓ
sustentÓrem
sustentÓreu
sustentaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
sustentar
sustentar
sustentar
sustentar
sustentar
sustentar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
sustentarÚ
sustentarÓs
sustentarÓ
sustentarem
sustentareu
sustentaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
Condicional
sustentaria
sustentaries
sustentaria
sustentarÝem
sustentarÝeu
sustentarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sustenti
sustentis
sustenti
sustentem
sustenteu
sustentin
Imperfet
sustentÚs
sustentessis
sustentÚs
sustentÚssim
sustentÚssiu
sustentessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat
sustentat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
sustenta

sustenti
sustentem
sustenteu
sustentin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
sustentant
Participi
sustentat
sustentada
sustentats
sustentades