Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
suporto
suportes
suporta
suportem
suporteu
suporten
Imperfet
suportava
suportaves
suportava
suportÓvem
suportÓveu
suportaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
suportÝ
suportares
suportÓ
suportÓrem
suportÓreu
suportaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
suportar
suportar
suportar
suportar
suportar
suportar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
suportarÚ
suportarÓs
suportarÓ
suportarem
suportareu
suportaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
Condicional
suportaria
suportaries
suportaria
suportarÝem
suportarÝeu
suportarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
suporti
suportis
suporti
suportem
suporteu
suportin
Imperfet
suportÚs
suportessis
suportÚs
suportÚssim
suportÚssiu
suportessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat
suportat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
suporta

suporti
suportem
suporteu
suportin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
suportant
Participi
suportat
suportada
suportats
suportades