Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
suggereixo
suggereixes
suggereix
suggerim
suggeriu
suggereixen
Imperfet
suggeria
suggeries
suggeria
suggeríem
suggeríeu
suggerien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
suggerí
suggerires
suggerí
suggerírem
suggeríreu
suggeriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
suggerir
suggerir
suggerir
suggerir
suggerir
suggerir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
suggeriré
suggerirŕs
suggerirŕ
suggerirem
suggerireu
suggeriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
Condicional
suggeriria
suggeriries
suggeriria
suggeriríem
suggeriríeu
suggeririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
suggereixi
suggereixis
suggereixi
suggerim
suggeriu
suggereixin
Imperfet
suggerís
suggerissis
suggerís
suggeríssim
suggeríssiu
suggerissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit
suggerit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
suggereix

suggereixi
suggerim
suggeriu
suggereixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
suggerint
Participi
suggerit
suggerida
suggerits
suggerides