Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
substitueixo
substitueixes
substitueix
substitu´m
substitu´u
substitueixen
Imperfet
substitu´a
substitu´es
substitu´a
substituÝem
substituÝeu
substitu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
substituÝ
substitu´res
substituÝ
substituÝrem
substituÝreu
substitu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
substituir
substituir
substituir
substituir
substituir
substituir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
substituirÚ
substituirÓs
substituirÓ
substituirem
substituireu
substituiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
Condicional
substituiria
substituiries
substituiria
substituirÝem
substituirÝeu
substituirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
substitueixi
substitueixis
substitueixi
substitu´m
substitu´u
substitueixin
Imperfet
substituÝs
substitu´ssis
substituÝs
substituÝssim
substituÝssiu
substitu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t
substitu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
substitueix

substitueixi
substitu´m
substitu´u
substitueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
substituint
Participi
substitu´t
substitu´da
substitu´ts
substitu´des