Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sinitzo
sinitzes
sinitza
sinitzem
sinitzeu
sinitzen
Imperfet
sinitzava
sinitzaves
sinitzava
sinitzŕvem
sinitzŕveu
sinitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
sinitzí
sinitzares
sinitzŕ
sinitzŕrem
sinitzŕreu
sinitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
sinitzar
sinitzar
sinitzar
sinitzar
sinitzar
sinitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
sinitzaré
sinitzarŕs
sinitzarŕ
sinitzarem
sinitzareu
sinitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
Condicional
sinitzaria
sinitzaries
sinitzaria
sinitzaríem
sinitzaríeu
sinitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sinitzi
sinitzis
sinitzi
sinitzem
sinitzeu
sinitzin
Imperfet
sinitzés
sinitzessis
sinitzés
sinitzéssim
sinitzéssiu
sinitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat
sinitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
sinitza

sinitzi
sinitzem
sinitzeu
sinitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
sinitzant
Participi
sinitzat
sinitzada
sinitzats
sinitzades