Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sililo
sililes
silila
sililem
silileu
sililen
Imperfet
sililava
sililaves
sililava
sililÓvem
sililÓveu
sililaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
sililÝ
sililares
sililÓ
sililÓrem
sililÓreu
sililaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
sililar
sililar
sililar
sililar
sililar
sililar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
sililarÚ
sililarÓs
sililarÓ
sililarem
sililareu
sililaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
Condicional
sililaria
sililaries
sililaria
sililarÝem
sililarÝeu
sililarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
silili
sililis
silili
sililem
silileu
sililin
Imperfet
sililÚs
sililessis
sililÚs
sililÚssim
sililÚssiu
sililessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat
sililat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
silila

silili
sililem
silileu
sililin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
sililant
Participi
sililat
sililada
sililats
sililades