Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sesto
sestes
sesta
sestem
sesteu
sesten
Imperfet
sestava
sestaves
sestava
sestÓvem
sestÓveu
sestaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
sestÝ
sestares
sestÓ
sestÓrem
sestÓreu
sestaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
sestar
sestar
sestar
sestar
sestar
sestar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
sestarÚ
sestarÓs
sestarÓ
sestarem
sestareu
sestaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
Condicional
sestaria
sestaries
sestaria
sestarÝem
sestarÝeu
sestarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sesti
sestis
sesti
sestem
sesteu
sestin
Imperfet
sestÚs
sestessis
sestÚs
sestÚssim
sestÚssiu
sestessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat
sestat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
sesta

sesti
sestem
sesteu
sestin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
sestant
Participi
sestat
sestada
sestats
sestades