Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sallo
salles
salla
sallem
salleu
sallen
Imperfet
sallava
sallaves
sallava
sallÓvem
sallÓveu
sallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
sallÝ
sallares
sallÓ
sallÓrem
sallÓreu
sallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
sallar
sallar
sallar
sallar
sallar
sallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
sallarÚ
sallarÓs
sallarÓ
sallarem
sallareu
sallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
Condicional
sallaria
sallaries
sallaria
sallarÝem
sallarÝeu
sallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
salli
sallis
salli
sallem
salleu
sallin
Imperfet
sallÚs
sallessis
sallÚs
sallÚssim
sallÚssiu
sallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat
sallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
salla

salli
sallem
salleu
sallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
sallant
Participi
sallat
sallada
sallats
sallades