Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sa´mo
sa´mes
sa´ma
sa´mem
sa´meu
sa´men
Imperfet
sa´mava
sa´maves
sa´mava
sa´mÓvem
sa´mÓveu
sa´maven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
sa´mÝ
sa´mares
sa´mÓ
sa´mÓrem
sa´mÓreu
sa´maren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
sa´mar
sa´mar
sa´mar
sa´mar
sa´mar
sa´mar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
sa´marÚ
sa´marÓs
sa´marÓ
sa´marem
sa´mareu
sa´maran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
Condicional
sa´maria
sa´maries
sa´maria
sa´marÝem
sa´marÝeu
sa´marien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sa´mi
sa´mis
sa´mi
sa´mem
sa´meu
sa´min
Imperfet
sa´mÚs
sa´messis
sa´mÚs
sa´mÚssim
sa´mÚssiu
sa´messin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat
sa´mat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
sa´ma

sa´mi
sa´mem
sa´meu
sa´min
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
sa´mant
Participi
sa´mat
sa´mada
sa´mats
sa´mades