Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present

saps
sap
sabem
sabeu
saben
Imperfet
sabia
sabies
sabia
sabíem
sabíeu
sabien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
sabí
saberes
sabé
sabérem
sabéreu
saberen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
saber
saber
saber
saber
saber
saber
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
sabré
sabrŕs
sabrŕ
sabrem
sabreu
sabran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
Condicional
sabria
sabries
sabria
sabríem
sabríeu
sabrien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
sŕpiga
sŕpigues
sŕpiga
sapiguem
sapigueu
sŕpiguen
Imperfet
sabés
sabessis
sabés
sabéssim
sabéssiu
sabessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut
sabut

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
sŕpigues

sŕpiga
sapiguem
sapigueu
sŕpiguen
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
sabent
Participi
sabut
sabuda
sabuts
sabudes