Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rutllo
rutlles
rutlla
rutllem
rutlleu
rutllen
Imperfet
rutllava
rutllaves
rutllava
rutllÓvem
rutllÓveu
rutllaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rutllÝ
rutllares
rutllÓ
rutllÓrem
rutllÓreu
rutllaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rutllar
rutllar
rutllar
rutllar
rutllar
rutllar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rutllarÚ
rutllarÓs
rutllarÓ
rutllarem
rutllareu
rutllaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
Condicional
rutllaria
rutllaries
rutllaria
rutllarÝem
rutllarÝeu
rutllarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rutlli
rutllis
rutlli
rutllem
rutlleu
rutllin
Imperfet
rutllÚs
rutllessis
rutllÚs
rutllÚssim
rutllÚssiu
rutllessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat
rutllat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rutlla

rutlli
rutllem
rutlleu
rutllin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rutllant
Participi
rutllat
rutllada
rutllats
rutllades