Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rullo
rulles
rulla
rullem
rulleu
rullen
Imperfet
rullava
rullaves
rullava
rullÓvem
rullÓveu
rullaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rullÝ
rullares
rullÓ
rullÓrem
rullÓreu
rullaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rullar
rullar
rullar
rullar
rullar
rullar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rullarÚ
rullarÓs
rullarÓ
rullarem
rullareu
rullaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
Condicional
rullaria
rullaries
rullaria
rullarÝem
rullarÝeu
rullarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rulli
rullis
rulli
rullem
rulleu
rullin
Imperfet
rullÚs
rullessis
rullÚs
rullÚssim
rullÚssiu
rullessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat
rullat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rulla

rulli
rullem
rulleu
rullin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rullant
Participi
rullat
rullada
rullats
rullades