Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ruboritzo
ruboritzes
ruboritza
ruboritzem
ruboritzeu
ruboritzen
Imperfet
ruboritzava
ruboritzaves
ruboritzava
ruboritzŕvem
ruboritzŕveu
ruboritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ruboritzí
ruboritzares
ruboritzŕ
ruboritzŕrem
ruboritzŕreu
ruboritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ruboritzar
ruboritzar
ruboritzar
ruboritzar
ruboritzar
ruboritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ruboritzaré
ruboritzarŕs
ruboritzarŕ
ruboritzarem
ruboritzareu
ruboritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
Condicional
ruboritzaria
ruboritzaries
ruboritzaria
ruboritzaríem
ruboritzaríeu
ruboritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ruboritzi
ruboritzis
ruboritzi
ruboritzem
ruboritzeu
ruboritzin
Imperfet
ruboritzés
ruboritzessis
ruboritzés
ruboritzéssim
ruboritzéssiu
ruboritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat
ruboritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ruboritza

ruboritzi
ruboritzem
ruboritzeu
ruboritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ruboritzant
Participi
ruboritzat
ruboritzada
ruboritzats
ruboritzades