Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rovello
rovelles
rovella
rovellem
rovelleu
rovellen
Imperfet
rovellava
rovellaves
rovellava
rovellÓvem
rovellÓveu
rovellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rovellÝ
rovellares
rovellÓ
rovellÓrem
rovellÓreu
rovellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rovellar
rovellar
rovellar
rovellar
rovellar
rovellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rovellarÚ
rovellarÓs
rovellarÓ
rovellarem
rovellareu
rovellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
Condicional
rovellaria
rovellaries
rovellaria
rovellarÝem
rovellarÝeu
rovellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rovelli
rovellis
rovelli
rovellem
rovelleu
rovellin
Imperfet
rovellÚs
rovellessis
rovellÚs
rovellÚssim
rovellÚssiu
rovellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat
rovellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rovella

rovelli
rovellem
rovelleu
rovellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rovellant
Participi
rovellat
rovellada
rovellats
rovellades