Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rotllo
rotlles
rotlla
rotllem
rotlleu
rotllen
Imperfet
rotllava
rotllaves
rotllava
rotllÓvem
rotllÓveu
rotllaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rotllÝ
rotllares
rotllÓ
rotllÓrem
rotllÓreu
rotllaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rotllar
rotllar
rotllar
rotllar
rotllar
rotllar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rotllarÚ
rotllarÓs
rotllarÓ
rotllarem
rotllareu
rotllaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
Condicional
rotllaria
rotllaries
rotllaria
rotllarÝem
rotllarÝeu
rotllarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rotlli
rotllis
rotlli
rotllem
rotlleu
rotllin
Imperfet
rotllÚs
rotllessis
rotllÚs
rotllÚssim
rotllÚssiu
rotllessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat
rotllat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rotlla

rotlli
rotllem
rotlleu
rotllin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rotllant
Participi
rotllat
rotllada
rotllats
rotllades