Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
roto
rotes
rota
rotem
roteu
roten
Imperfet
rotava
rotaves
rotava
rotÓvem
rotÓveu
rotaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rotÝ
rotares
rotÓ
rotÓrem
rotÓreu
rotaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rotar
rotar
rotar
rotar
rotar
rotar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rotarÚ
rotarÓs
rotarÓ
rotarem
rotareu
rotaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
Condicional
rotaria
rotaries
rotaria
rotarÝem
rotarÝeu
rotarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
roti
rotis
roti
rotem
roteu
rotin
Imperfet
rotÚs
rotessis
rotÚs
rotÚssim
rotÚssiu
rotessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat
rotat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rota

roti
rotem
roteu
rotin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rotant
Participi
rotat
rotada
rotats
rotades