Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rombollo
rombolles
rombolla
rombollem
rombolleu
rombollen
Imperfet
rombollava
rombollaves
rombollava
rombollÓvem
rombollÓveu
rombollaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rombollÝ
rombollares
rombollÓ
rombollÓrem
rombollÓreu
rombollaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rombollar
rombollar
rombollar
rombollar
rombollar
rombollar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rombollarÚ
rombollarÓs
rombollarÓ
rombollarem
rombollareu
rombollaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
Condicional
rombollaria
rombollaries
rombollaria
rombollarÝem
rombollarÝeu
rombollarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rombolli
rombollis
rombolli
rombollem
rombolleu
rombollin
Imperfet
rombollÚs
rombollessis
rombollÚs
rombollÚssim
rombollÚssiu
rombollessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat
rombollat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rombolla

rombolli
rombollem
rombolleu
rombollin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rombollant
Participi
rombollat
rombollada
rombollats
rombollades