Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
romanitzo
romanitzes
romanitza
romanitzem
romanitzeu
romanitzen
Imperfet
romanitzava
romanitzaves
romanitzava
romanitzŕvem
romanitzŕveu
romanitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
romanitzí
romanitzares
romanitzŕ
romanitzŕrem
romanitzŕreu
romanitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
romanitzar
romanitzar
romanitzar
romanitzar
romanitzar
romanitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
romanitzaré
romanitzarŕs
romanitzarŕ
romanitzarem
romanitzareu
romanitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
Condicional
romanitzaria
romanitzaries
romanitzaria
romanitzaríem
romanitzaríeu
romanitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
romanitzi
romanitzis
romanitzi
romanitzem
romanitzeu
romanitzin
Imperfet
romanitzés
romanitzessis
romanitzés
romanitzéssim
romanitzéssiu
romanitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat
romanitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
romanitza

romanitzi
romanitzem
romanitzeu
romanitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
romanitzant
Participi
romanitzat
romanitzada
romanitzats
romanitzades