Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rodolo
rodoles
rodola
rodolem
rodoleu
rodolen
Imperfet
rodolava
rodolaves
rodolava
rodolÓvem
rodolÓveu
rodolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rodolÝ
rodolares
rodolÓ
rodolÓrem
rodolÓreu
rodolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rodolar
rodolar
rodolar
rodolar
rodolar
rodolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rodolarÚ
rodolarÓs
rodolarÓ
rodolarem
rodolareu
rodolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
Condicional
rodolaria
rodolaries
rodolaria
rodolarÝem
rodolarÝeu
rodolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rodoli
rodolis
rodoli
rodolem
rodoleu
rodolin
Imperfet
rodolÚs
rodolessis
rodolÚs
rodolÚssim
rodolÚssiu
rodolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat
rodolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rodola

rodoli
rodolem
rodoleu
rodolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rodolant
Participi
rodolat
rodolada
rodolats
rodolades