Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
retribueixo
retribueixes
retribueix
retribu´m
retribu´u
retribueixen
Imperfet
retribu´a
retribu´es
retribu´a
retribuÝem
retribuÝeu
retribu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
retribuÝ
retribu´res
retribuÝ
retribuÝrem
retribuÝreu
retribu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
retribuir
retribuir
retribuir
retribuir
retribuir
retribuir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
retribuirÚ
retribuirÓs
retribuirÓ
retribuirem
retribuireu
retribuiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
Condicional
retribuiria
retribuiries
retribuiria
retribuirÝem
retribuirÝeu
retribuirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
retribueixi
retribueixis
retribueixi
retribu´m
retribu´u
retribueixin
Imperfet
retribuÝs
retribu´ssis
retribuÝs
retribuÝssim
retribuÝssiu
retribu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t
retribu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
retribueix

retribueixi
retribu´m
retribu´u
retribueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
retribuint
Participi
retribu´t
retribu´da
retribu´ts
retribu´des