Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
retasto
retastes
retasta
retastem
retasteu
retasten
Imperfet
retastava
retastaves
retastava
retastÓvem
retastÓveu
retastaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
retastÝ
retastares
retastÓ
retastÓrem
retastÓreu
retastaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
retastar
retastar
retastar
retastar
retastar
retastar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
retastarÚ
retastarÓs
retastarÓ
retastarem
retastareu
retastaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
Condicional
retastaria
retastaries
retastaria
retastarÝem
retastarÝeu
retastarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
retasti
retastis
retasti
retastem
retasteu
retastin
Imperfet
retastÚs
retastessis
retastÚs
retastÚssim
retastÚssiu
retastessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat
retastat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
retasta

retasti
retastem
retasteu
retastin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
retastant
Participi
retastat
retastada
retastats
retastades