Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
restoblo
restobles
restobla
restoblem
restobleu
restoblen
Imperfet
restoblava
restoblaves
restoblava
restoblÓvem
restoblÓveu
restoblaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
restoblÝ
restoblares
restoblÓ
restoblÓrem
restoblÓreu
restoblaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
restoblar
restoblar
restoblar
restoblar
restoblar
restoblar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
restoblarÚ
restoblarÓs
restoblarÓ
restoblarem
restoblareu
restoblaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
Condicional
restoblaria
restoblaries
restoblaria
restoblarÝem
restoblarÝeu
restoblarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
restobli
restoblis
restobli
restoblem
restobleu
restoblin
Imperfet
restoblÚs
restoblessis
restoblÚs
restoblÚssim
restoblÚssiu
restoblessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat
restoblat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
restobla

restobli
restoblem
restobleu
restoblin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
restoblant
Participi
restoblat
restoblada
restoblats
restoblades