Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
repodreixo
repodreixes
repodreix
repodrim
repodriu
repodreixen
Imperfet
repodria
repodries
repodria
repodríem
repodríeu
repodrien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
repodrí
repodrires
repodrí
repodrírem
repodríreu
repodriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
repodrir
repodrir
repodrir
repodrir
repodrir
repodrir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
repodriré
repodriràs
repodrirà
repodrirem
repodrireu
repodriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
Condicional
repodriria
repodriries
repodriria
repodriríem
repodriríeu
repodririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
repodreixi
repodreixis
repodreixi
repodrim
repodriu
repodreixin
Imperfet
repodrís
repodrissis
repodrís
repodríssim
repodríssiu
repodrissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit
repodrit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
repodreix

repodreixi
repodrim
repodriu
repodreixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
repodrint
Participi
repodrit
repodrida
repodrits
repodrides