Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
repelo
repeles
repela
repelem
repeleu
repelen
Imperfet
repelava
repelaves
repelava
repelÓvem
repelÓveu
repelaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
repelÝ
repelares
repelÓ
repelÓrem
repelÓreu
repelaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
repelar
repelar
repelar
repelar
repelar
repelar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
repelarÚ
repelarÓs
repelarÓ
repelarem
repelareu
repelaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
Condicional
repelaria
repelaries
repelaria
repelarÝem
repelarÝeu
repelarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
repeli
repelis
repeli
repelem
repeleu
repelin
Imperfet
repelÚs
repelessis
repelÚs
repelÚssim
repelÚssiu
repelessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat
repelat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
repela

repeli
repelem
repeleu
repelin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
repelant
Participi
repelat
repelada
repelats
repelades