Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
renuncio
renuncies
renuncia
renunciem
renuncieu
renuncien
Imperfet
renunciava
renunciaves
renunciava
renunciÓvem
renunciÓveu
renunciaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
renunciÝ
renunciares
renunciÓ
renunciÓrem
renunciÓreu
renunciaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
renunciar
renunciar
renunciar
renunciar
renunciar
renunciar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
renunciarÚ
renunciarÓs
renunciarÓ
renunciarem
renunciareu
renunciaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
Condicional
renunciaria
renunciaries
renunciaria
renunciarÝem
renunciarÝeu
renunciarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
renunci´
renunci´s
renunci´
renunciem
renuncieu
renunci´n
Imperfet
renunciÚs
renunciessis
renunciÚs
renunciÚssim
renunciÚssiu
renunciessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat
renunciat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
renuncia

renunci´
renunciem
renuncieu
renunci´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
renunciant
Participi
renunciat
renunciada
renunciats
renunciades