Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
renillo
renilles
renilla
renillem
renilleu
renillen
Imperfet
renillava
renillaves
renillava
renillÓvem
renillÓveu
renillaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
renillÝ
renillares
renillÓ
renillÓrem
renillÓreu
renillaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
renillar
renillar
renillar
renillar
renillar
renillar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
renillarÚ
renillarÓs
renillarÓ
renillarem
renillareu
renillaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
Condicional
renillaria
renillaries
renillaria
renillarÝem
renillarÝeu
renillarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
renilli
renillis
renilli
renillem
renilleu
renillin
Imperfet
renillÚs
renillessis
renillÚs
renillÚssim
renillÚssiu
renillessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat
renillat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
renilla

renilli
renillem
renilleu
renillin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
renillant
Participi
renillat
renillada
renillats
renillades