Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
remolc
remols
remol
remolem
remoleu
remolen
Imperfet
remolia
remolies
remolia
remolÝem
remolÝeu
remolien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
remolguÝ
remolgueres
remolguÚ
remolguÚrem
remolguÚreu
remolgueren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
remoldre
remoldre
remoldre
remoldre
remoldre
remoldre
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
remoldrÚ
remoldrÓs
remoldrÓ
remoldrem
remoldreu
remoldran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
Condicional
remoldria
remoldries
remoldria
remoldrÝem
remoldrÝeu
remoldrien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
remolgui
remolguis
remolgui
remolguem
remolgueu
remolguin
Imperfet
remolguÚs
remolguessis
remolguÚs
remolguÚssim
remolguÚssiu
remolguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt
rem˛lt

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
remol

remolgui
remolguem
remoleu
remolguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
remolent
Participi
rem˛lt
rem˛lta
rem˛lts
rem˛ltes